Prawidłowe badanie wzroku i kontrola widzenia u dzieci - jak powinno wyglądać?  0
Prawidłowe badanie wzroku i kontrola widzenia u dzieci - jak powinno wyglądać? 

 

Badanie wzroku oraz kontrola widzenia i jego przebieg zależny jest od wieku pacjenta. Inaczej wygląda badanie u osoby dorosłej,  inaczej u dzieci w wieku szkolnym, a jeszcze inaczej u maluszków przedszkolnych i młodszych. Jak w takim razie przebiega kontrola widzenia u dzieci? Jakie elementy powinny zostać sprawdzone, by uznać badanie za kompletne i prawidłowo przeprowadzone? Co powinno nas skłonić do wizyty z dzieckiem u optometrysty? 

 

Jak wygląda prawidłowe badanie wzroku u dzieci? 

Wizyta z dzieckiem w gabinecie optometrysty ma jeden główny cel - przeprowadzenie kompletnego, prawidłowego badania wzroku oraz funkcji wzrokowych. Należy pamiętać, że w przypadku pacjentów przedszkolnych i wczesnoszkolnych takie badanie powinno wyglądać nieco inaczej, niż w przypadku osób dorosłych. Dobry specjalista podczas wizyty przeprowadza szereg badań, które dadzą pełny obraz działania narządu wzroku. Prawidłowe badanie wzroku u dzieci powinno obejmować: diagnostykę pod kątem zeza, kontrolę zakresu ruchomości oczu, sprawdzenie parametrów akomodacyjnych i konwergencyjnych, a także diagnostykę pod kątem problemów z widzeniem obuocznym. Jeśli wszystkie te elementy zostały zbadane, możemy mieć pewność, że badanie jest kompletne. 

 

Jak często badać wzrok u dzieci? 

Podstawą dbania o wzrok u dzieci, podobnie jak w przypadku osób dorosłych jest regularność. W przypadku dzieci, które nie mają stwierdzonej wady wzroku, badanie powinno, być wykonywane podczas każdego bilansu, czyli gdy dziecko ma 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat. Bardzo ważne jest aby regularnie badać dzieciom wzrok w okresie między pierwszą, a trzecią klasą podstawówki- wtedy pojawia się pierwsza krótkowzroczność szkolna. Jeśli w tym czasie zostanie stwierdzona wada, należy pamiętać, aby badanie kontrolne wzroku wykonywać co roku. 



Kiedy udać się z dzieckiem na badanie wzroku - objawy wady wzroku u dzieci

Nie zdiagnozowana wada wzroku jak i zaburzenia funkcji wzrokowych u dziecka może być przyczyną wielu trudności w szkole i poza nią. To ona może powodować trudności z koncentracją, trudności z nauką czytania oraz pisania czy aktywnością podczas lekcji wychowania fizycznego. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u optometrysty z dzieckiem? 

  • trudności ze skupieniem wzroku w jednym miejscu 
  • mrużenie oczu 
  • powracające bóle głowy 
  • pocieranie oczu
  • przekręcanie słów, pomijanie wyrazów w tekście,
  • nieumiejętność utrzymywania się w liniach w czasie pisania,
  • gubienie się w tekście,
  • nieumiejętność przepisywania z tablicy
  • wolne tempo pracy, 
  • zaburzenia koncentracji,
  • zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • potykanie się o własne nogi
  • szuranie nogami

 

Jak przygotować dziecko do badania wzroku? 

Na prawidłowy wynik badania wzroku wpływ mają nie tylko kompetencje specjalisty i dobry sprzęt. Choć niewątpliwie jest to element o największym znaczeniu. Nie można jednak zapominać o odpowiednim przygotowaniu małego pacjenta. Zadbajmy o to, by dziecko nie było zmęczone, niewyspane i przebodźcowane. Wzrok dorosłego i dziecka po nieprzespanej nocy, czy wielogodzinnej pracy (szkoła jest dla dzieci niczym praca) może być nieco słabszy. Zadajmy również, by dziecko nie spoglądało w ekran telefonu przez minimum godzinę przed planowaną wizytą. Porozmawiajmy z dzieckiem o wizycie, postarajmy się zapoznać dziecko z gabinetem, sprzętami i poszczególnymi krokami optometrysty. Takie przygotowanie ograniczy niepotrzebny stres. Znana, chociażby tylko z opowieści, sytuacja i przestrzeń ułatwi dziecku i specjaliście spotkanie. 

 

Badanie wzroku u dzieci to bardzo ważny element profilaktyki zdrowia u dzieci. Podczas prawidłowego badania wzroku, optometrysta powinien sprawdzić: wykonać diagnostykę pod kątem zeza, sprawdzić zakres ruchomości, zbadać parametry akomodacyjne i konwergencyjne, sprawdzić wielkość fuzji,  Dopiero tak przeprowadzone badanie daje rodzicom pewność, że ich dziecko jest w dobrych rękach, a oczy malucha są prawidłowo zaopiekowane. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl