Badanie pod kątem wad refrakcji wzroku jest podstawowym i bardzo ważnym badaniem w zakresie diagnostyki zdrowotnej oczu. Badania przesiewowe w tym zakresie powinno się przeprowadzać regularnie (jak często badać wzrok dowiecie się tutaj), a najlepszym specjalistą dedykowanym do przeprowadzania takich badań jest optometrysta (przeczytaj, kim jest optometrysta tutaj).
Zajmuje się on następującymi kwestiami:
- badaniem wzroku i wszystkich funkcji wzrokowych
- doborem odpowiednich do wad okularów
- wystawianiem recpet na szkła korekcyjne
- kontrolą ruchomości i prawidłowości ustawienia gałek ocznych (sprawdzanie prawidłowej pracy aparatu okoruchowego)
- pełną kontrolą widzenia obuocznego
- wykrywaniem zeza ukrytego i jawnego
- badaniem parametru, jakim jest akodmodacja
- doborem soczewek kontaktowych.
Podczas badania musicie się spodziewać, że optometrysta zbierze od Was wywiad medyczny, w którym zada pytania dotyczące kondycji Waszego układu wzrokowego, ewentualnych chorób i ich przebiegu, dotychczasowej korekcji oraz problemu, z którym do niego bezpośrednio się zgłosiliście. Badanie polega na przeprowadzeniu przesiewu za pomocą autorefaktometru (dedykowany do komputerowego badania wzroku), a następnie na doborze odpowiednich szkieł korekcyjnych za pomocą kasety okulistycznej lub foroptera. Po doborze najlepszej i optymalnej korekcji następują testy do kontroli prawidłowości widzenia obuocznego oraz badania zdolności akomodacyjnej oka.
Akomodacja oka - czym jest?
Akomodacja, inaczej nastawność oka, to proces polegający na dostosowaniu oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Jest to możliwe dzięki zmianie kształtu soczewki w wyniku skurczu mięśnia rzęskowego.
Jest to bardzo ważny parametr wzrokowy, którego istotę docenia się w obecnych latach XXI wieku. Dlaczego? Bo bez sprawnej akomodacji nie możemy pracować prawidłowo z komputerem, a także mamy problemy przy przenoszeniu wzroku z bliskich przedmiotów na dalekie, i odwrotnie.
Wśród zaburzeń akomodacji możemy wyróżnić:
- Spazm akomodacji, inaczej skurcz - jest powodem powstania krótkowzroczności. Dotyczy głównie dzieci w wieku szkolnym i nastolatków, ale coraz częściej spotykany jest u młodych dorosłych. Związany jest z nadużywaniem wysiłku wzrokowego na bliskie odległości, a szczególne miejsce tutaj zajmuje smartfon i jego nadużywanie
- Ociężałość akomodacji - tutaj potrzebne są zawsze pogłębione badania u innych
specjalistów. Otometrysta wskazuje jaka profilaktyka jest niezbędna - Nadmierną akomodację
- Niedostateczną akomodację
- Niesprawną akomodację - z tym tematem oraz spazmem spotykamy się najczęściej
- Paraliż akomodacji - tutaj niezbędna jest też konsultacja neurologiczna.
Wady wzroku - jakie wyróżniamy?
Wady ostrości wzroku, czyli inaczej wady refrakcji, należą do najczęstszych problemów, z jakimi zwracamy się do optometrysty lub okulisty. Nieostre widzenie to wynik niezdolności układu optycznego oka do prawidłowego skupienia promieni świetlnych na siatkówce. Wady wzroku powstają bez względu na wiek. Dotyczą dzieci, młodzieży oraz dorosłych i starszych ludzi.
Do wad wzroku zaliczamy:
- Oko nadwzroczne (inaczej nadwzroczność, dalekowzroczność) – powstaje wtedy, gdy oko ma zbyt krótki wymiar przednio-tylny lub za słaby układ łamiący. To znaczy, że widziany obraz nie układa się na siatkówce, tylko poza nią i człowiek widzi niewyraźnie. By wyrównać wadę, stosuje się szkła okularowe skupiające.
- Oko krótkowzroczne (inaczej krótkowzroczność) - jest wtedy, gdy wymiary przednio-tylne oka są zbyt duże lub siła łamiąca układu optycznego zbyt wielka, a co za tym idzie – obraz powstaje przed siatkówką i przedmioty widziane w oddali nie są wyraźne. By widzieć coś dobrze, trzeba przybliżyć przedmiot do oczu. Wadę regulują szkła rozpraszające światło.
- Astygmatyzm oka - występuje u osób, u których krzywizna rogówki jest różna i promienie świetlne nie załamują się jednakowo. Obraz jest wtedy niewyraźny. Niezborność łączy się zwykle z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością.
- Starczowzroczność - to postępujący ubytek zdolności oka do zmiany swojej mocy. Starczowzroczność to proces naturalnego starzenia się oka i dotyczy wszystkich ludzi, niezależnie czy mieli wcześniej wadę wzroku, czy nie.
Badanie wzroku - zapisz się już teraz
Wszystkie badania wykonuje nasza dyplomowana optometrystka i ortoptystka – Marta Barnat – Marcinkowska, której kompetencje buduje 10 lat doświadczenia i około 10 000 przebadanych pacjentów.
Brzmi wspaniale?
Zatem nie zwlekaj i umów się na badanie pod numerem telefonu: ☎ 33 330 59 67. Lub skorzystaj z internetowego zapisu na badania: