Prawidłowe badanie wzroku - jak powinno wyglądać badanie u optometrysty? 0
Prawidłowe badanie wzroku - jak powinno wyglądać badanie u optometrysty?

Prawidłowe badanie wzroku, które poprzedzi zakup nowych okularów to podstawa zdrowych oczu i komfortu widzenia. Jak jednak sprawdzić, czy badanie zostało wykonane dobrze? Jak powinno wyglądać prawidłowe badanie wzroku i gdzie znaleźć dobrego optometrystę? Postaram się w zrozumiały i zwięzły sposób odpowiedzieć na te pytania. 

Szacuje się, że w Polsce działa około 4500 salonów optycznych. Każde z tych miejsc oferuje szeroką gamę okularów korekcyjnych. Chcąc wymienić swoje okulary na nowe, możemy wybierać spośród wielu modeli opraw. Musimy jednak pamiętać, że wybór opraw to OSTATNI, nie pierwszy krok do zdrowych oczu. 

Naszą przygodę z wymianą okularów musimy rozpocząć od BADANIA WZROKU. Niestety z doświadczenia wiem, że badanie, badaniu nie jest równe. Rozmawiając z pacjentami w moim gabinecie, nie zliczę, ile razy słyszałam o wizytach, od których włosy na mojej głowie się zjeżyły.

Dlatego przygotowałam listę z poszczególnymi elementami składającymi się na prawidłowe badanie wzroku u optometrysty: 

  1. Wywiad - każde badanie, również to u optometrysty musi rozpocząć się od dokładnie przeprowadzonego wywiadu. Specjalista musi poznać pacjenta, jego problem i towarzyszące mu okoliczności. 
  2. Pomiar refrakcji - dokonujemy go komputerowo za pomocą autorefraktometru. Jest to badanie przedmiotowe, podczas którego weryfikujemy z jakim rodzajem wady mamy do czynienia i określamy jej wartość przybliżoną. 
  3. Dobór korekcji - jest to badanie podmiotowe, podczas którego dobieramy okulary i określamy ostateczną wysokość wady wzroku.
  4. Kontrola funkcji wzrokowych – w zależności od wieku i zgłaszanych objawów kontrolujemy akomodację, jej zakres i sprawność. Wykluczamy zezy, zarówno jawne, jak i ukryte. Weryfikujemy ruchomość mięśni okoruchowych i zdolności konwergencji. Sprawdzamy ruchy oczu w zakresie wodzenia. Kontrolujemy sprawność wergencji i jej zakresy. U pacjentów dorosłych, biorąc pod uwagę wywiad medyczny wykonujemy część tych badań. U dzieci bezwzględnie należy przeprowadzić je wszystkie.
  5. Kontrola widzenia obuocznego - weryfikujemy czy pacjent osiąga trzeci stopień widzenia obuczonego, jakim jest widzenie przestrzenne.
  6. Kontrola przedniego odcinka oka - weryfikujemy budowę rogówki - wykluczamy m.in. stożek rogówki. 
  7. Kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego - zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe może świadczyć o zmianach chorobowych i być niebezpieczne dla wzroku. 

Wymienione wyżej podpunkty to wyznaczniki prawidłowego badania wzroku. Jeżeli któryś z nich został pominięty podczas Twojej ostatniej wizyty u optometrysty, zastanów się, czy nie powtórzyć badania w innym gabinecie. 

Chcąc kupić nowe okulary, zawsze pamiętaj, by w pierwszej kolejności wykonać profesjonalne i dokładne badanie wzroku. Nie może ono trwać kilku minut, ponieważ a tak krótkim czasie nie da się wykonać wywiadu, pomiaru refrakcji, skontrolować funkcji wzrokowych, zbadać przedniego odcinka oka i skontrolować ciśnienia wewnątrzgałkowego. Prawidłowe badanie wzroku poprzedzające zakup okularów gwarantuje komfort widzenia i zwiększa ochronę naszych oczu. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl