Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne? 0
Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne?

Wybór okularów słonecznych jest ogromny. Ich rozpiętość cenowa niesamowita. Znajdziemy takie, które kosztują 5 zł oraz takie, których cena sięga kilku tysięcy. Zatem jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne? Na co zwrócić uwagę kupując okulary? Czym różnią się okulary słoneczne z bazaru od tych z salonu optycznego? 

 

Gdzie najlepiej kupić okulary przeciwsłoneczne?

Obecnie okulary słoneczne możemy kupić wszędzie. Dostępne są w sieciowych sklepach odzieżowych, na bazarach, w sieci. Dosłownie na każdym rogu. Musimy jednak pamiętać, że okulary okularom nie są równe. Zdecydowanie odradzam kupowanie ich z nieznanych źródeł. 

 

Dlaczego nie należy kupować okularów przeciwsłonecznych w sklepach sieciowych lub na bazarach? 

 

Podstawowym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszych oczu przed promieniami słonecznymi. By spełnić ten warunek, szkła okularowe muszą posiadać odpowiednie filtry UV. Niestety okulary znajdujące się w znanych sieciówkach czy na bazarach w większości ich nie posiadają. Chronią one nasze oczy jedynie pozornie. W rezultacie okazuje się, że nosząc takie okulary, niszczymy swoje oczy bardziej, niż gdybyśmy nie mieli ich wcale. 

Tanie okulary przeciwsłoneczne nie mają filtrów chroniących nasze oczy. Posiadają jedynie przyciemniane szkła. Stosując je, nasze źrenice się rozszerzają, by móc lepiej widzieć. W tym momencie nieposiadające odpowiedniej  ochrony okulary przepuszczają do naszych oczu większą ilość szkodliwego promieniowania. 

 

Gdzie zatem kupić okulary przeciwsłoneczne? 

 

Chcąc mieć pewność, że nasze oczy będą bezpieczne, nie powinniśmy kupować okularów z niewiadomego pochodzenia. Najlepszy miejscem, które da nam gwarancję, że nasze oczy są odpowiednio chronione, jest dobry salon optyczny! 

 

Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne? 

 

Jeśli chcemy mieć pewność, że w okularach przeciwsłonecznych nasze oczy będą bezpieczne, nasze widzenie będzie komfortowe, a do tego będziemy czuć się w nich dobrze i pięknie, musimy skupić się na kilku elementach: 

  • Moc filtra - ochrona UV to najważniejszy czynnik przy wyborze okularów. To właśnie filtr jest odpowiedzialny za ochronę naszych oczu. Ważne jest, aby filtr blokował 99% lub 100% promieniowania UV. By tak było, powinniśmy wybierać okulary o oznaczeniu UV 400. 
  • Kategoria filtra UV - czyli inaczej stopień przyciemnienia okularów przeciwsłonecznych. Do wyboru mamy 4 kategorie, to którą wybierzemy, powinno zależeć od tego, w jakich okolicznościach będziemy korzystać z okularów. Jeżeli planujesz nosić okulary w pochmurne dni lub w miejscach o stałym natężeniu światła wybierz kategorię 1 lub 2. Dla kierowców najlepsza będzie kategoria 3. Jeśli planujesz wyjazd w góry, wyjazd na narty lub nad morze koniecznie wybierz kategorię 4.
  • Normy - okulary przeciwsłoneczne, aby być bezpieczne, muszą spełniać określone normy. Przed zakupem warto zorientować się, czy posiadają oznaczenia: CE, EN, 166:2001, EN 1836+A1:2009, 89/686/EWG, ISO 9001:2000
  • Polaryzacja - polaryzacja to nie to samo co filtr UV. Polaryzacja to technologia, która poprawia komfort widzenia. Niweluje odblaski i poprawia widoczność. Okulary słoneczne z polaryzacją są szczególnie polecane kierowcom oraz osobom uprawiającym sport. 
  • Dopasowanie - okulary słoneczne, podobnie jak okulary korekcyjne muszą być odpowiednio dopasowane. W ten sposób zapewnią nam odpowiednią ochronę. 

 

Przyglądając się rynkowi, można stwierdzić, że nie ma nic prostszego niż wybór okularów przeciwsłonecznych. Możemy je znaleźć praktycznie wszędzie. W sklepach odzieżowych, w sieciówkach, na bazarze. Dosłownie na każdym rogu. Jednak nic bardziej mylnego. Choć okularów przeciwsłonecznych jest tak wiele, nie każde są dobre dla naszych oczu. Chcąc zapewnić im odpowiednią ochronę, powinniśmy udać się do dobrego salonu optycznego. Dodatkowo podejmując decyzję o zakupie, musimy pamiętać, aby sprawdzić, czy dane okulary przeciwsłoneczne posiadają filtr UV, polaryzację, czy spełniają odpowiednie normy oraz czy, są one dopasowane do naszej twarzy. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl