Badanie wzroku - dlaczego warto badać go profilaktycznie? 0
Badanie wzroku - dlaczego warto badać go profilaktycznie?

Praca przy komputerze a wzrok

W XX wieku dostęp do możliwości zbadania wzroku był dużo bardziej ograniczony niż w obecnych czasach. Dlatego też troskę o swoje oczy traktowaliśmy pobieżnie i bardzo po macoszemu. Jeszcze 20 lat temu nasze oczy nie były aż tak bardzo obciążone pracą jak obecnie, dlatego też pacjenci zdecydowanie później decydowali się na kontrolę i badanie wzroku. Jeszcze niedawno nasze oczy były skoncentrowane głównie na patrzeniu w dal, ale ogromny postęp technologiczny zmienił te realia.

Współczesna technologia użytkowa, która rozwija się w ekspresowym tempie i specyfika naszego życia, coraz bardziej przestawiają nasze oczy na pracę w bliskich odległościach. Nasz układ wzrokowy jest zbudowany w taki sposób, że patrząc w dal, oczy są w tzw. „stanie spoczynku”, nie wykonując praktycznie żadnego wysiłku wzrokowego. Jednak im bliżej jesteśmy zmuszeni spojrzeć i im dłużej to trwa, tym bardziej zmuszamy nasz narząd wzroku do coraz cięższej i wytężonej pracy. Wychodzą wtedy na jaw wszelkie „mankamenty” lub niedoskonałości naszego układu wzrokowego.

Regularne badania wzroku u specjalisty pomagają szybko wyłapać zaburzenia jego funkcjonowania. Pozwalają na szybkie wdrożenie niezbędnej korekcji wady wzroku, co pozytywnie wpływa na nasz układ wzrokowy, na nasze samopoczucie oraz komfort życia w tym również zawodowego. Jednak przede wszystkim regularne kontrole mają bardzo istotny wpływ na dalszy rozwój i pogłębianie się naszej wady wzroku szczególnie u osób z krótkowzrocznością. Niektóre osoby same czują, że trzeba dokonać kontroli wzroku, gdyż powracają objawy (bóle głowy, bóle oczu lub pogorszenie widzenia), które poprzednim razem zmobilizowały je do wykonania badania wzroku. Nie wszyscy jednak dolegliwości odczuwają, dlatego tak ważne są regularne, profilaktyczne kontrole.

 

 

Badanie wzroku - jak często należy badać wzrok?

Osoby pomiędzy 18 a 40 rokiem życia, jeśli nie mają zdiagnozowanej choroby lub wady wzroku, powinny kontrolować swoje oczy co najmniej raz na dwa lata. Osoby, które są w wieku 40+ oraz jeśli jest już stwierdzona wada wzroku, powinny kontrolować się co roku. Jednak nad tymi zasadami nadrzędne jest zwykle to, co zalecił nam specjalista podczas ostatniej wizyty. Gdyby jednak w międzyczasie pogorszyła się nam ostrość wzroku lub pogłębiły się inne niepokojące objawy, należy się wówczas skontaktować ze specjalistą wcześniej niż zakładany na ostatniej wizycie termin.

Częstsze niż zazwyczaj badanie wzroku jest szczególnie zalecane u osób, u których wykryto dużą wadę wzroku lub gdy wada stale się powiększa.

 

Badanie wzroku - u optyka czy okulisty?

W związku z tym, że nasze oczy od wielu już lat są zupełnie inaczej eksploatowane, niż kiedyś to zmieniły się również potrzeby dla naszych oczu. W obecnych czasach nie wystarcza nam już tylko dbanie o zdrowe oczy. Potrzebujemy zmysłu wzroku, który będzie komfortowo, długo i wytrwale pracował.

Wzrosła również nasza wiedza na temat procesu widzenia i funkcjonowania wzroku. W związku z tym i w tej dziedzinie nastąpiła specjalizacja. Obecnie już nie tylko okuliści zajmują się naszym wzrokiem. Pojawiły się takie specjalizacje, takie jak optometryści i ortoptyści.

Kim jest optometrysta? Najprościej i zrozumiałym językiem - optometrysta to specjalista, który zajmuje się badaniem zdolności widzenia. Na podstawie wykonanego badania dobiera odpowiednie moce okularów, soczewek kontaktowych lub dobiera pomoce optyczne dla osób słabowidzących, takie jak specjalistyczne lupy czy okulary lupowe. Zajmuje się również diagnostyką widzenia obuocznego, kontroluje sprawność akomodacji, wykrywa zaburzenia ustawienia gałek ocznych i przesiewowo bada przy użyciu lampy szczelinowej. W razie wykrycia innych zaburzeń ocznych, niż zaburzenia refrakcji i widzenia obuocznego, optometrysta pokieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Każdy optometrysta posiada dyplom uczelni wyższej z tytułem magistra optometrii.

Okulista to jak wiemy lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu. Posiada uprawnienia do wystawiania recept, przepisywania leków oraz do przeprowadzania koniecznych zabiegów. Okulista może również przeprowadzić badanie ostrości wzroku.

 

Kiedy wybieramy się do optometrysty?

Zawsze wtedy, kiedy czujemy pogorszenie wzroku, zarówno na odległości dalekie, jak i bliskie. Zawsze kiedy mamy wrażenie, że jedno z oczu zaczyna nam "uciekać". Do optometrysty powinniśmy się również udać, gdy zdarzają się nam epizody dwojenia obrazu czy podwójnego widzenia. Optometrysta dobierze nam soczewki kontaktowe oraz pomoce dla osób słabowidzących.

 

Kiedy wybieramy się do okulisty?

Do okulisty wybieramy się kiedy czujemy, że z oczami dzieje się coś nietypowego, gdy oczy bolą, łzawią, mamy ciało obce w oku lub, gdy czujemy, że coś nam przeszkadza w widzeniu.

W sytuacjach nagłych: nagłe pogorszenie ostrości, utrata całkowita lub częściowa widzenia na jedno lub dwoje oczu, silny ból oka lub oczu.Badanie wzroku Bielsko

W Optyk Studio możesz skorzystać z profesjonalnego badania wzroku, które wykonuje nasza dyplomowana optometrystka i ortoptystka Marta Barnat-Marcinkowska. Badanie jest bezpłatne, o ile po wizycie zdecydujesz się na zakup okularów (oprawy + szkła). Jeśli jednak po badaniu nie zdecydujesz się na zakup okularów, to koszt takiego badania okulistycznego wynosi jedynie 99 zł. 

Optyk Studio znajduje się w Bielsku przy ulicy Szarotki 10. Obsługujemy Klientów nie tylko z naszego miasta, ale i z Katowic czy innych miast Śląska. Jeśli i Ty zamierzasz się do nas wybrać, najpierw zadzwoń i umów się na badanie. Czekamy na Twój telefon pod numerem ☎ 33 330 59 67 lub napisz do nas na messengerze.

Do zobaczenia!

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl