Jak chronić oczy przed słońcem? 0
Jak chronić oczy przed słońcem?

Warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, czym są promienie UV?

Otóż promieniowanie UV to jedno ze spektrum światła słonecznego o ultrakrótkiej długości fali, które jak powszechnie wiadomo jest bardzo szkodliwe dla skóry, ale również bardzo zagraża oczom. To słońce emituje promienie UV. Promieniowanie UV występuje w trzech zakresach: UVA, UVB i UVC. I tak dwa pierwsze zakresy docierają do powierzchni Ziemi. Promieniowanie UVC jest całkowicie pochłanianie przez ziemską atmosferę. UVA stanowią około 95% promieni UV docierających do Ziemi, natomiast UVB to pozostałe 5%.

 

Oczy, które zostaną pozbawione ochrony przed UV, narażone są na bardzo negatywne skutki oddziaływania promieniowania ultrafioletowego.

 

Jakie są skutki nadmiernej ekspozycji oczu na promieniowanie UV?

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której nawet w sposób krótkotrwały oczy zostaną narażone na nadmierną ekspozycję (bez żadnego zabezpieczenia) na promieniowanie UV, to może to niestety zakończyć się tak zwaną ślepotą śnieżną. Ślepota śnieżna to taki rodzaj oparzenia rogówki i spojówki, którego objawy to: światłowstręt, zwiększone łzawienie połączone z bólem i zaczerwienieniem oka oraz uczucie piasku w oczach.

Inaczej rzecz się przedstawia przy przewlekłej ekspozycji oczu bez ochrony na promieniowanie UV. Taki brak ochrony wiąże się z przyspieszonym rozwojem zmian zwyrodnieniowych soczewki i siatkówki oka. W przypadku kiedy mowa o soczewce to wiemy, że promienie UVB zagrażają rogówce oraz doprowadzają do szybszego rozwoju zaćmy, natomiast w przypadku siatkówki promienie UVA doprowadzają do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, czyli tej części siatkówki, która odpowiada za prawidłową ostrość widzenia, a także zwyrodnienia barwnikowego siatkówki obwodowej.

Nie można również zapominać o wpływie promieniowania UV na elementy aparatu ochronnego oka. Długotrwała ekspozycja na UVA powoduje przyspieszenie zmian w obrębie powiek przejawiających się zwyrodnieniem włókien kolagenowych i elastynowych skóry co też skutkuje zmniejszeniem się elastyczności tarczki powiekowej, a co za tym idzie przyspieszeniem procesu opadnięcia powieki górnej czy odwinięcia powieki dolnej. To, co jest istotne, a na co rzadko zwraca się uwagę, to to, że powtarzana ostra ekspozycja na UVB może zwiększyć ryzyko rozwoju zmian nowotworowych w obrębie oka.

Wymienione zagrożenia powinny nas motywować do tego, by naprawdę chronić oczy przed promieniowaniem UV, a jeśli to wciąż za mało, to może fakt, że każdego roku ponad 3 miliony osób traci wzrok w konsekwencji zbyt długiego narażania oczu na ekspozycję na promieniowanie UV, będzie przekonującym argumentem do tego, żeby zacząć się chronić.

 

Czy kolor tęczówki ma znaczenie w ochronie oka przed promieniowaniem ultrafioletowym?

Tęczówka spełnia w oku bardzo ważną funkcję ochronną, działając jak przesłona i redukując natężenie padającego na siatkówkę światłą widzialnego, w tym promieni UV. W tęczówce znajduje się barwnik – melanina; im jest go więcej, tym lepsza ochrona oka. Dlatego właśnie ciemne tęczówki, zawierające więcej melaniny, lepiej chronią siatkówkę oka niż tęczówki jasne.

Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Najlepszą ochroną, jaką możemy zapewnić naszym oczom to po prostu noszenie okularów przeciwsłonecznych.   I niestety, ale nie, nie mogą to być to okulary kupione na bazarku, dyskoncie, czy w tzw. sieciówce. Muszą to być tylko okulary z filtrem UVA oraz UVB, które możemy kupić w salonie optycznym.

Okulary z filtrami UV zapewniają do 100% ochrony przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Wybierając okulary słoneczne, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich fason i aktualną modę, ale też to, jakiej kategorii filtr posiadają, bo to od niego będzie zależała ilość światła przepuszczanego przez soczewki. Kategorie filtrów mają skalę od 1 do 4. I tak najczęściej polecany filtr to filtr kategorii 3. Nadaje się do prowadzenia samochodu, ale też świetnie się sprawdzi na plaży w dużym słońcu. Filtry 1 do 2- to filtry, które przepuszczają od 15% do 45% światła słonecznego i są raczej rzadko polecane. Natomiast filtr kategorii 4 przepuszcza tylko około 8% światła, dlatego poleca się je tylko ludziom, którzy będą przebywać w ekstremalnych warunkach, np. w górach wysokich albo na pustyniach. Absolutnie nie poleca się go kierowcom.

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych warto zwrócić też uwagę na ich wielkość – im większe okulary, tym lepiej, bo dzięki temu nasze oczy będą dobrze osłonięte przed słońcem.

Znaczenie ma też kolor soczewki, który decyduje o tym, w jakich barwach widzimy świat przez okulary. I o ile soczewki szare są dobre dla prawie wszystkich, tak już osobom z wrażliwymi oczami rekomenduje się soczewki brązowe.

-> Zobacz kolekcję okularów przeciwsłonecznych OPTYK Studio

 

Okulary przeciwsłoneczne Id-Tokyo KL1266S COL.7 55-22    Okulary przeciwsłoneczne Mocoa S0077-02 58-17

 

Co dają okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją ?

Normalnie promienie rozchodzą się w różnych kierunkach, a soczewka polaryzująca ma za zadanie, aby doprowadzić pionowe promienie świetlne do naszych oczu, a promienie poziome odbić. Kiedy promienie słoneczne padają na jakąś gładką powierzchnię, ulegają odbiciu i rozpraszają się zawsze w dwóch kierunkach: pionowym i poziomym. Te pierwsze są dla nas bardzo istotne, ponieważ dostarczają nam najważniejszych informacji na temat kolorów, kształtów i innych elementów. Te drugie zaś, po odbiciu się od płaskiej powierzchni tworzą białe refleksy, które w normalnych okularach bez polaryzacji, mogą nas oślepić. Dzięki specjalnym soczewkom dostępnym w okularach przeciwsłonecznych z polaryzacją możemy patrzeć na otoczenie bez drażniących oczu odblasków, ze zwiększonym kontrastem i wyraźnymi kolorami.

Jakie są zalety polaryzacji?

• Redukcja odblasków.

• Poprawiony kontrast oraz polepszone widzenie kolorów.

• Znakomity komfort widzenia.

 

Dla kogo okulary z polaryzacją?

Najważniejsza grupa docelowa to kierowcy, sportowcy oraz ludzie uprawiający hobby na świeżym powietrzu oraz sporty wodne. Niemniej jednak w tej chwili są to okulary, które polecane są każdemu, kto chce naprawdę mieć dobrze odwzorowany obraz i prawidłowy kontrast. Polaryzacja występuje już teraz prawie w każdym typie okularów, a nie jak dotychczas tylko w sportowych ich wersjach.

 Alternatywą w ochronie oczu przed promieniowaniem UV są okulary fotochromowe oraz specjalistyczne okulary korekcyjne z nakładkami przeciwsłonecznymi z polaryzacją. Jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla osób, które obarczone są wadą wzroku i jednocześnie chciałyby móc chronić swoje oczy przed promieniami słonecznymi.

-> Zobacz okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

 Okulary przeciwsłoneczne Id-Tokyo KL-1275S 52-22 C   Okulary przeciwsłoneczne Id-Tokyo KL1275S COL.9 55-22

Co to są szkła fotochromowe?

Fotochromy do niedawna kojarzyły się nam tylko i wyłącznie z ludźmi starszymi albo z osobami po zabiegach zaćmy. Soczewki starej generacji miały tę wadę, że występowały wyłącznie w brązowym zabarwieniem i raczej nie prezentowały się atrakcyjnie w zestawieniu z oprawką. Jednak technologia idzie do przodu a wraz z nią świat optyki. Obecne najnowsze rozwiązania fotochromowe pozwalają okularnikom na wybór pomiędzy szeregiem różnorodnych wariantów. W tym zakresie mogą wybierać zarówno z różnych rozwiązań jakościowych, jak i kolorystycznych. Producenci również stworzyli udogodnienia dodatkowe takie jak np. powłoka lustrzana. Jest ona dostępną w wielu barwach i potrafi nadać okularom nowoczesności i stylowego designu.

Co dość istotne, przy umiejętnym dobierze oprawy do wybranego koloru zabarwienia szkieł, w słoneczny dzień nasze okulary fotochromowe będą absolutnie nie do odróżnienia od okularów przeciwsłonecznych. Szczególnie, wtedy gdy zdecydujemy się na oprawy, które są duże.

Fotochromy i ich zalety

Pierwszym kluczowym argumentem przemawiającym za soczewkami fotochromowymi jest wygoda, która wynika z braku konieczności zamiany okularów przy zmieniającym się natężeniu światła. 

 

Soczewki fotochromowe są trwalsze od soczewek klasycznych oraz zapewniają wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Dzięki temu, że następuje płynne dopasowanie barwienia do warunków zewnętrznych, można zapomnieć o przykrym efekcie porażenia słonecznego.

Fotochromy i ich ewentualne wady

Należy uczciwie powiedzieć, że okulary fotochromowe mimo niezaprzeczalnych korzyści, mają także pewne ograniczenia.

Ważna rzecz, z której nie każdy, kto inwestuje w szkła fotochromowe, zdaje sobie sprawę ,jest taka, że proces przyciemniania szkieł i ponownego rozjaśniania wymaga odrobiny cierpliwości. Gdy wchodzimy z wewnątrz na słońce, to reakcja jest niemalże natychmiastowa, natomiast gdy ruch odbywa się w przeciwnym kierunku ,czyli ze słońca do wnętrza, powrót soczewki do barwy wyjściowej niestety nie odbywa się błyskawicznie. Najnowsze technologie pozwoliły ten czas istotnie skrócić, jednak nie na tyle, by był on zupełnie niezauważalny.

Innym aspektem, na który klienci zwracają uwagę, jest fakt, że najnowszej generacji soczewki fotochromowe reagują nie tylko na promieniowanie UV, ale również na temperaturę. I tak im niższa temperatura, tym szybsza reakcja i tym mocniejsze zabarwienie szkieł. Jest to rzecz, która nie zawsze jest traktowana przez użytkowników na plus w pochmurne zimne dni, których w naszych warunkach klimatycznych nie jest mało.

Należy też w tym miejscu poruszyć temat działania soczewek fotochromowych w aucie. Klasyczne szkła fotochromowe nie pokażą nam pełni swoich możliwości, gdy użytkujemy je w samochodzie. Szyba samochodu działa jak częściowy filtr promieniowania UV i przez to ogranicza się transmisję do wnętrza auta. Brak promieni UV powoduje niewielką reakcję soczewek. Jednak i na ten problem znalazła się również recepta. W dobie najnowszych rozwiązań dostępne są już soczewki, które osiągają pełne zabarwienie także podczas jazdy autem. Należy pamiętać jednak o tym, że równie mocno zabarwią się one w czasie, gdy pracujemy w nasłonecznionym pomieszczeniu. Dodatkowy minus tych soczewek jest taki, że są one wstępnie zabarwione i w pomieszczeniu nie rozjaśniają się zupełnie.

 

Okulary korekcyjne z nakładkami przeciwsłonecznymi.

Okulary z nakładkami, czyli potocznie mówiąc 2 w 1 to zestaw składający się z oprawek z soczewkami korekcyjnymi oraz idealnie dopasowanych do nich nakładek przeciwsłonecznych. Każda nakłada, dedykowana jest konkretnemu modelowi oprawy i nie pasuje do każdej, ale tylko do tej jednej. To rozwiązanie już od dobrych kilku lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem i popularnością. W czym tkwi sekret ich rosnącej popularności? Otóż tkwi on w zrozumieniu potrzeb nowoczesnego „okularnika” - i tak w jednej parze zyskujemy nowoczesne i lekkie okulary korekcyjne, które jednym ruchem jesteśmy w stanie przekształcić w okulary przeciwsłoneczne.

Okulary z nakładką przeciwsłoneczną: dobre widzenie w przystępnej cenie.

Jedną z największych zalet rozwiązania okularów z nakładkami jest jego przystępność cenowa. Nie ma szans na, aby w podobnej cenie nabyć dwie pary okularów: przeciwsłoneczne z korekcją i korekcyjne do użytku codziennego.

Jeżeli budżet jest ograniczony, to wówczas okulary 2w1 mogą być naprawdę bardzo dobrym wyborem. W cenie jednej oprawy i jednej pary szkieł okularowych uzyskujemy dwa naprawdę funkcjonalne rozwiązania. Dzięki okularom z nakładkami przeciwsłonecznymi wielu pacjentów pierwszy raz mogło zobaczyć, jak to jest mieć okulary przeciwsłoneczne i jednocześnie korekcję wzroku.

Zobacz okulary korekcyjne z nakładkami

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl