Wady wzroku u kierowców - nieskorygowane niosą zagrożenie 0
Wady wzroku u kierowców - nieskoordynowane niosą zagrożenie

Co 4 kierowca z wadą wzroku nie nosi okularów!

Naprawdę! Na świecie 23% kierowców z wadą wzroku nie nosi okularów. Tacy kierowcy są nieprzewidywalni na drodze i stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego.
Regularne badania wykazują, że cywilizacyjny skok oraz związane z nim rosnące natężenie ruchu na drogach powodują ogromny wzrost liczby bodźców docierających do kierowcy. W ruchu o średnim natężeniu może to być 5 do 6 bodźców na minutę, natomiast kiedy mamy do czynienia z ruchem o dużym natężeniu miejskim może to być nawet 120 bodźców na minutę.

Skuteczność odbioru bodźca jest w dużej mierze zależna od czasu jego trwania. Dla bodźców trwających krócej niż 0,3 s prawdopodobieństwo przeoczenia lub niewłaściwej interpretacji bodźca istotnie wzrasta. Tutaj należy mocno podkreślić, że czas ekspozycji bodźca istotnie skraca się wraz ze wzrostem szybkości pojazdów.

Co jest bardzo istotne, badania pokazują także, że wraz ze wzrostem szybkości pojazdów zmniejsza się również pole widzenia kierowcy. Obniżenie ostrości wzroku osoby kierującej pojazdem może spowodować, że bodziec będzie dostrzeżony zbyt późno, lub też zostanie pierwotnie źle zinterpretowany, co w konsekwencji może znacząco wydłużyć czas reakcji. Stąd też sprawny wzrok kierującego pojazdem ma zasadnicze, a wręcz kolosalne znaczenie dla bezpiecznego poruszania się po drogach.

 

Kierowca z nieskorygowaną wadą wzroku to zagrożenie

Ta grupa kierowców, którzy pomimo posiadanej wady wzroku nie stosują żadnej korekcji, powoduje ogromne zagrożenie na drodze, a często śmiertelne wskutkach wypadki samochodowe.
Wielu kierowców od momentu otrzymania prawa jazdy nie zbadało swojego wzroku ponownie, bagatelizując wszelkie symptomy pogorszenia wzroku, jak np. nieostre widzenie, gorsze widzenie o zmierzchu. Niestety, wielu kierowców mimo posiadania okularów, nie wkłada ich za kierownicą. To niesie za sobą bardzo poważne i brzemienne w skutkach konsekwencje.

 

Wady wzroku u kierowców a zagraniczne badania


Włoscy badacze oszacowali przybliżone koszty związane z wypadkami samochodowymi w 2007 r. spowodowanymi przez kierowców z nieskorygowaną wadą wzroku. Wyniosły one 18 miliardów euro – ok. 1,2% PKB. To niebagatelna suma. Od 2007 roku ilość aut na drogach krajów europejskich wzrosła wielokrotnie. To powoduje, że zagrożenie wielokrotnie wzrasta.
Dlatego Kierowco - jeżeli w ciągu ostatnich 2 lat nie kontrolowałeś swojego układu optycznego, to koniecznie zbadaj się i sprawdź swój wzrok zanim znowu wsiądziesz za kierownicę.

 

 

Zapisz się na badanie już teraz! Online lub telefonicznie >>>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl