
Krótkowzroczność, inaczej nazywana myopią, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Nieprawidłowa budowa oka sprawia, że obraz znajdujący się w dalej od nas jest niewyraźny. Jednak czy wiesz, jakie są przyczyny krótkowzroczności? Jak to się dzieje, że nie widzimy tego, co znajduje się nieco dalej? Jak można korygować i leczyć miopię? Postaram się w prosty sposób odpowiedzieć na te pytania w tym artykule.
Krótkowzroczność - co to jest?
Krótkowzroczność to bardzo często występująca wada wzroku. Niestety ilość osób, które mają zdiagnozowaną wadę, stale rośnie. Szacuje się, że do 2050 roku już 54% populacji w Europie będzie krótkowidzami!
Jaki jest powód występowania wady wzroku, która sprawia, że oddalone od nas przedmioty są rozmazane? Najczęściej wynika ona z nieprawidłowej budowy oka. Prawidłowa gałka oczna jest okrągła, a docierające do niej światło skupia się na siatkówce. W ten sposób powstaje obraz, który widzimy. W przypadku osoby z myopią, czyli krótkowzrocznością, gałka oczna jest wydłużona. To sprawia, że wpadające do niej promienie skupiają się przed siatkówką. To powoduje, że widziany przez nas obraz jest rozmazany.
Przyczyny krótkowzroczności
Powodów krótkowzroczności jest kilka. Jednym z najczęściej występujących są geny. Co to oznacza? Istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo wystąpienia u nas myopii, w przypadku, gdy nasi rodzice są krótkowidzami. Również, gdy my jesteśmy krótkowzroczni, zwiększa to ryzyko wystąpienia wady u naszych dzieci. Kolejną przyczyną wystąpienia krótkowzroczności jest zbyt mała ilość czasu spędzanego na zewnątrz w świetle dziennym. Podobnie sprawa ma się w przypadku zbyt dużej ilości czasu spędzanego przed ekranem. Negatywny wpływ na nasze oczy ma również źle dobrana korekcja.
Objawy krótkowzroczności
Najbardziej rozpoznawalnym objawem krótkowzroczności jest niewyraźne widzenie tego, co znajduje się dalej. Osoby nieświadome posiadanej wady wzroku odruchowo siadają w bliżej, przybliżają znacznie książkę czy telefon do twarzy, a także mrużą oczy. Innymi objawami krótkowzroczności mogą być bóle głowy lub bóle oczu.
Jak poradzić sobie z krótkowzrocznością?
Podstawowym sposobem na przywrócenie prawidłowego widzenia, jest odpowiednio dobrana korekcja. Zadaniem szkieł w przypadku krótkowzroczności jest sprawienie, by światło ponownie skupiało się na siatkówce. Nie tak jak do tej pory przed nią. W tym celu stosuje się tak zwane szkła “minusowe”. Są to soczewki rozpraszające o wklęsłej budowie. Ich krawędzie są grubsze, a środek jest cieńszy. Soczewki minusowe mogą zostać zastosowane w okularach korekcyjnych oraz w soczewkach kontaktowych.
Istnieje również możliwość wykonania laserowej korekcji wzroku. Zabieg może zostać wykonany tylko u osób z ustabilizowaną wadą. W jego trakcie laserem okulistycznym spłaszcza się środkową część rogówki. W ten sposób zmniejsza się siłę załamywania promieni.
Krótkowzroczność, nazywana również myopią to bardzo powszechna wada wzroku. Powoduje ona brak wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się w oddaleniu. To sprawia, że przybliżamy telefon lub książkę pod sam nos. Czasami mrużymy również oczy, chcąc sprawić, by widziany obraz był wyraźniejszy. Sposobem na przywrócenie komfortu widzenia, a także na zniwelowanie bólu głowy czy oczu, spowodowanego krótkowzrocznością, są odpowiednio dobrane okulary. Soczewki “minusowe” skutecznie skupiają światło na siatkówce. Dzięki temu widziany obraz znów jest wyraźny.