Czym jest polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych ? 0
Czym jest polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych ?

Zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz ułatwienie widzenia. Funkcje te są istotne zwłaszcza w słoneczne dni. Wiele mówi się o filtrach UV i o tym jak sprawdzić czy nasze okulary je mają. Nieco mniej wiemy o drugim bardzo ważnym elemencie, który powinny posiadać dobre okulary przeciwsłoneczne. Mam na myśli POLARYZACJĘ! 

Czym jest polaryzacja? 

Dlaczego jest tak ważna w okularach przeciwsłonecznych? 

Jak sprawdzić czy wybrane okulary na słońce posiadają polaryzację? 

Postaram się jak najdokładniej odpowiedzieć na te pytania.

 

Polaryzacja - co to takiego? 

Po pierwsze okulary przeciwsłoneczne mają sprawić, że nawet w bardzo słoneczne dni, nasz wzrok będzie chroniony. Po drugie mają nam zapewnić jak najlepsze widzenie. Jednak należy pamiętać, że filtr UV nie pochłania promieniowania słonecznego. On je jedynie odbija. To z kolei może powodować nieco zniekształcone widzenie. W codziennych, zwyczajnych warunkach nie powinno nam to przysporzyć wielkich problemów. Gorzej jeżeli do silnego nasłonecznienia dodamy wodę lub śnieg. W tym momencie mimo zastosowanych filtrów UV, słońce nadal będzie nas raziło, a obraz może być nieco zniekształcony. Polaryzacja ma za zadanie zapobiegać temu efektowi. 

Wygląda to mniej więcej tak: gdy światło odbija się od powierzchni gładkich takich jak woda, śnieg czy mokra nawierzchnia drogi, promienie załamują się nieco inaczej. Tworzą w ten sposób oślepiającą poświatę i odblask. Okulary posiadające polaryzację niwelują ten efekt. Blokują poświatę i odblaski. Dzięki temu obraz nie jest zniekształcony, a kolory są wyraźniejsze.  

 

Okulary z polaryzacją - dla kogo są przeznaczone? 

Wciąż obowiązuje przeświadczenie, że okulary przeciwsłoneczne są dedykowane głównie sportowcom uprawiającym dyscypliny wodne lub śnieżne. To mit. Tak samo jak mitem jest stwierdzenie, że okulary posiadające polaryzację mają zawsze design sportowy. Owszem może kiedyś tak, było. Dzisiaj świadomość dotycząca zdrowia oczu i bezpieczeństwa jest znacznie większa. Producenci opraw okularowych dbają, by każdy użytkownik okularów przeciwsłonecznych mógł odpowiednio zadbać o komfort widzenia. Zresztą wystarczy zajrzeć TUTAJ, by zobaczyć jak piękne, modne i designerskie są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. 

 

Czy warto kupić okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją? 

 

Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że TAK! 

Dlaczego?

Oto 4 podstawowe powody: 

 

  1. Eliminują oślepiające odblaski - widoczne odblaski, które powstają przez odbijające się w różnym kierunku promienie mogą być bardzo niebezpieczne. Zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu, bądź w trakcie uprawiania sportów. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją niwelują odblaski. Tym samym zwiększają komfort widzenia i bezpieczeństwo. 
  2. Zwiększają bezpieczeństwo jazdy - nawet najmniejsze ograniczenie widoczności podczas prowadzenia samochodu, może nieść za sobą ogromne niebezpieczeństwo. Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zwiększają komfort widzenia kierowcy, tym samym zwiększając bezpieczeństwo jazdy. 
  3. Zwiększenie komfortu widzenia i wyrazistości barw - zwykłe okulary przeciwsłoneczne mogą powodować, że widzenie będzie nieco zniekształcone, a barwy będą odbiegały od rzeczywistości. Polaryzacja zapobiega temu efektowi.
  4. Zwiększenie ochrony przed promieniowaniem UV - polaryzacja zwiększa ochronę naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

 

Jeżeli nadal zastanawiasz się czy okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są dla Ciebie musisz pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Okulary przeciwsłoneczne mające tylko filtr UV to często za mało. Odbijające się pod różnymi kątami promienie mogą sprawić, że mimo posiadania okularów przeciwsłonecznych, będziesz musiał zmrużyć oczy. Te same promienie mogą tworzyć oślepiające odblaski, które obniżają komfort widzenia i zwiększają ryzyko niebezpiecznego wypadku podczas jazdy samochodem lub podczas uprawiania sportu. Polaryzacja pomaga zniwelować te wszystkie negatywne skutki promieniowania słonecznego. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl