Okulary przeciwsłoneczne - dlaczego warto je nosić, jak chronią i przed czym?
Okulary przeciwsłoneczne - dlaczego warto je nosić, jak chronią i przed czym?

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją 

 

W okulary przeciwsłoneczne naprawdę warto zainwestować, zarówno pieniądze, jak i czas potrzebny na wyszukanie najbardziej odpowiednich, tak aby przez całe lato móc czuć się komfortowo i bezpiecznie.

W momencie decyzji o zakupie okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją najczęściej zwracamy uwagę na ich wygląd, kolor, kształt i cenę, zapominając niekiedy, do czego tak naprawdę mają one służyć. Tymczasem w takich sytuacjach wartością nadrzędną jest nasze zdrowie. Promieniowanie słoneczne jest niezwykle niebezpieczne dla oczu oraz ich okolic, dlatego warto posiadać wiedzę, na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu okularów przeciwsłonecznych.

 

Jakie powinny być dobre okulary przeciwsłoneczne?

Nadrzędną rolą okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Jednak ważnym parametrem, na jaki musimy zwrócić uwagę, jest wysokość filtra zastosowanego w okularach, jak również jakość szkieł. Dlaczego? Ponieważ słabej jakości szkła mogą przekłamywać kolory i zniekształcać obraz widzianych przedmiotów. Warto przy zakupie okularów przeciwsłonecznych nie kierować się jedynie ceną i naklejką z napisem UV.

 

 

Zakup okularów przeciwsłonecznych - na co zwrócić uwagę?

Najważniejszy aspekt brany pod uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych to kategorie zabarwienia soczewek oraz posiadane filtry. Omówmy w skrócie, do czego one się odnoszą: 

  • Kategoria 1 – to okulary odpowiednie do noszenia w pochmurne dni,
  • Kategoria 2 – to okulary najbardziej zalecane dla osób przebywających w stałym, umiarkowanym natężeniu światła, głównie latem.
  • Kategoria 3 – to okulary przeznaczone dla osób przebywających w dużym nasłonecznieniu, także w górach i nad wodą oraz prowadzących pojazdy samochodowe,
  • Kategoria 4 – to tzw. okulary lodowcowe, w których można chodzić w słoneczny dzień w śnieżnej scenerii i oczy tego nie odczują. Okulary lodowcowe to po prostu okulary górskie, które świetnie zastępują gogle narciarskie. Gwarantują one bardzo wysoki stopień ochrony przed ostrym słońcem, a intensywność jego promieniowania wzrasta wraz z wysokością. Okulary lodowcowe chronią też przed odbijaniem się promieni słonecznych od powierzchni śniegu i lodu. 

 

Przy zakupie okularów można się też kierować zasadą, że im ciemniejsze szkła, tym mniej promieni słonecznych przepuszczają. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, skup się na filtrze z kategorii 3.

Kolejnym ważnym aspektem jest filtr UV, który powinny posiadać każde okulary przeciwsłoneczne. Taki filtr działa w paśmie od 0 do 400 nn i ma on za zadanie blokować przedostawanie się do oczu szkodliwych fal światła o długości poniżej 400 nanometrów (a więc zakresy UVA, UVB i UVC).

Następnym parametrem jest kolor szkieł przeciwsłonecznych. Najbezpieczniejszymi, najbardziej naturalnymi i najpopularniejszymi w naszej szerokości geograficznej są szare, brązowe i zielone, gdyż nawiązują do kolorów ziemi. To najbardziej naturalne kolory dla naszego układu optycznego.

 

 

Kolejno, niemniej ważna jest też polaryzacja, która pomału staje się standardem w okularach przeciwsłonecznych. Polaryzacja porządkuje światło, dzięki czemu mamy ochronę również przed światłem odbitym od różnych powierzchni.

Przy wyborze odpowiednich okularów należy również zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Ważnym elementem jest również komfort noszenia. Okulary nie mogą zbyt mocno uciskać nasady nosa i nie powinny być zbyt ciężkie, gdyż w pełni lata będziemy je nosić prawie cały dzień. Bardzo istotne jest również skontrolowanie jakości optycznej. Obraz widziany przez okulary nie może być pofalowany, rozmazany, a kształty powinny być wyraźne. Kolory obserwowane przez okulary przeciwsłoneczne powinny odzwierciedlać rzeczywiste barwy. 

 

Skorzystaj z fachowej pomocy w Optyk Studio Bielsko

W celu naprawdę dobrego wyboru typu okularów najlepiej udać się do profesjonalnego zakładu optycznego, gdzie specjalista pomoże dobrać właściwy stopień zabarwienia soczewek, kolor szkieł oraz kształt okularów.

W Optyk Studio doradzimy Ci w kwestii wyboru okularów, dlatego jeśli pochodzisz z okolic Katowic i Bielska, to wpadnij do nas jak najszybciej. Czekamy na Ciebie przy ul. Szarotki 10 w Bielsku. 

Natomiast, jeśli już masz ochotę coś poprzęglądać zerknij na naszą ofertę. Znajdziesz tam okulary z polaryzacją, z tworzyw lub z metalu i o szkłach o różnym zabarwieniu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl