Okulary progresywne. Co to takiego? 0
Okulary progresywne. Co to takiego?

Okulary progresywne – co to? 

Jak żyć komfortowo i wygodnie, w sytuacji kiedy nasz wzrok ulega pogorszeniu? Jak poradzić sobie z rozmazanymi literami? I wreszcie, dlaczego widzimy gorzej po zmroku?

Jeżeli choć jedno z tych pytań pojawiło się i pozostało bez odpowiedzi to niewykluczone, że dotknęła Cię presbiopia, a więc starowzroczność. Niestety pogarszające się widzenie, szczególnie na bliskie i pośrednie odległości jest w pewnym okresie życia procesem naturalnym. Nie oznacza to jednak, że musisz akceptować ten stan i zrezygnować z komfortowego widzenia na każdą odległość. Odpowiedzią nowoczesnej technologii na prezbiopię i niedogodności z nią związane są okulary progresywne. Warto, abyś wiedział, że tylko okulary progresywne (zwane potocznie progresami) są w stanie skutecznie rozwiązać kilka problemów z widzeniem jednocześnie!

Okulary progresywne pozwalają Ci na komfort noszenia jednej pary okularów oraz wyraźnego widzenia na każdą odległość. Bogata oferta progresywnych szkieł okularowych pozwala spełniać oczekiwania każdego użytkownika – niezależnie od etapu prezbiopii, stosowanej korekcji, rodzaju wybranej przez niego oprawy okularowej, ulubionego hobby czy trybu życia.

 


 

 

Okulary progresywne - jak działają?

Okulary zaopatrzone w szkła progresywne mają kilka obszarów widzenia zawartych w jednej soczewce. I tak, za wyraźne widzenie na odległość daleką odpowiada jego górna część, a za widzenie na bliskie odległości – dolna część szkła. Środek szkła z kolei zapewnia dobre widzenie pośrednich dystansów.

Każdy z tych obszarów jest w toku produkcji, precyzyjnie dostosowywany do naszych indywidualnych potrzeb, predyspozycji, jak również ewentualnych różnic pomiędzy jednym a drugim okiem. Dlatego też przed wykonaniem takich soczewek powinniśmy zbadać wzrok u specjalisty. Najlepszym, dedykowanym do tego typu badania specjalistą jest optometrysta.

 


 

 

Pytania i odpowiedzi - a więc co warto i powinno się wiedzieć o szkłach progresywnych?

 

     1. Dlaczego okulary progresywne są lepsze od okularów jednoogniskowych?

Okulary jednoogniskowe są w stanie zapewnić wyraźne widzenie jedynie na jedną odległość. W przypadku osób starczowzrocznych, czyli takich, które nie widzą już wyraźnie na odległości bliskie, niezbędne są co najmniej dwie pary okularów. Jedne do dalekich odległości, a drugie do czytania.

Wraz ze zmieniającymi się warunkami naszej pracy często też zdarza się, że niezbędna jest trzecia para okularów na tzw. odległości pośrednie (np. do pracy przy komputerze). Okulary progresywne to idealne połączenie tych wszystkich okularów w jedne. Przejście między obszarami widzenia na różne odległości jest płynne, niewidoczne oraz fizjologiczne. To powoduje, że okulary progresywne zapewniają komfort przy ich użytkowaniu, gwarantują estetyczny wygląd i brak konieczności ciągłego zmieniania okularów.

     2. Czy do okularów progresywnych trudno się przyzwyczaić?

Prawda - do okularów progresywnych należy się przyzwyczaić. Jednak nieprawdą jest, że trudno do nich się zaadaptować. Dzięki daleko posuniętej technologii, która jest wykorzystywana obecnie przy projektowaniu i produkcji soczewek progresywnych, bardzo szybko się przyzwyczajamy. Jednak, aby proces adaptacji przebiegał szybko i sprawnie, okulary progresywne powinny być dobrane i zamontowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika.

     3. Czy okulary progresywne mogą być dopasowane do każdej wady wzroku?

Oczywiście. Konstrukcja szkieł progresywnych umożliwia korekcję zróżnicowanych wad wzroku. Istnieje niewielka część pacjentów obciążonych dodatkowymi zaburzeniami, które wykluczają z użytkowania okularów progresywnych, ale o tym decyduje optometrysta po wnikliwych badaniach.

 

     4. Jakie oprawy do szkieł progresywnych?

W obecnych czasach personalizacja w doborze soczewek i zaawansowane technologie pozwalają na wybór niemal dowolnych opraw, zgodnie z upodobaniami użytkownika. Nie ma zatem konieczności korzystania z jedynie dużych opraw.

Oczywiście należy dokonać konsultacji ze specjalistą, aby upewnić się, że wybrany model będzie technologicznie odpowiedni do osadzenia szkieł progresywnych. Jednak tak jak wspomniano powyżej - z zasady nie ma w tej chwili zbyt wielu ograniczeń w tym zakresie.

 

     5. Czy wszystkie szkła progresywne są takie same?

Zdecydowanie nie, gdyż obecnie dostępnych jest wiele konstrukcji szkieł progresywnych. Niektóre rozwiązania technologiczne różnią się między sobą nieznacznie, niektóre mają zdecydowanie inne rozwiązania od innych. Szkła progresywne są dostosowane do potrzeb nabywców, a więc okulary progresywne są tworzone według indywidualnych parametrów zamawiającego.

 

     6. Skąd różnice w cenach okularów progresywnych?

Ceny okularów progresywnych są bardzo zróżnicowane i zaczynają się od kilkuset złotych. Ich wartość zależy od rodzaju wybranych szkieł, zaawansowania technologicznego, zastosowanych rozwiązań, szerokości tzw. kanału progresji oraz wielkości abberacji bocznych (zniekształceń obrazu), jak również - materiału samych soczewek i ich dodatkowych uszlachetnień.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl