Okulary do komputera - jak chronić oczy przed światłem niebieskim? 0
Okulary do pracy przed komputerem - jak chronić oczy przed światłem niebieskim?

Czym jest niebieskie światło?

Światło niebieskie jest naturalną składową światła słonecznego (czyli światła widzialnego) i zawiera się w paśmie od 436 do 495 nm. W niewielkich ilościach nie stanowi większego zagrożenia dla wzroku, jednak wraz z nieustannym rozwojem technologii jest go w naszym otoczeniu coraz więcej. Emitują je wszechobecne ekrany urządzeń elektronicznych, typu LCD czy oświetlenie typu LED. Przy przedłużonej, intensywnej ekspozycji na promieniowanie niebieskie istnieje ryzyko uszkodzenia wzroku. Wystawiając oczy na dużą ekspozycję światła niebieskiego zwiększamy ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, czyli tzw. AMD. To naprawdę mocny powód do tego, aby zaopatrzyć się w okulary do komputera

Okulary do komputera: jak niebieskie światło szkodzi oczom?

Wysokoenergetyczne promieniowanie niebieskie, ogniskuje się w centralnej części siatkówki, czyli tzw. plamce żółtej. Tam oddziałuje na barwnik wzrokowy, który nazywany jest melanopsyną. Pomimo że nie bierze ona udziału w procesie widzenia, oddziaływanie na nią światłem niebieskofioletowym powoduje powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki plamki. Co jest niesamowicie ważne, nie ulegają one regeneracji.

  

Czy istnieje bezpieczna ilość niebieskiego światła?

Organizm ludzki posiada dobrze wykształcone mechanizmy obrony przed negatywnymi skutkami światła niebieskiego. Problemu nie stanowi to, że ten zakres światła dociera do naszych oczu, ale że dociera on w nadmiarze. Odporność na promieniowanie niebieskie jest ponadto cechą osobniczą, a więc różni się w przypadku każdej osoby. Trudno zatem oszacować bezpieczną ilość światła niebieskiego.

 

Kto najbardziej powinien uważać na nadmiar niebieskiego światła?

Przed nadmiernym promieniowaniem niebieskim powinniśmy chronić przede wszystkim dzieci, zarówno małe, jak i starsze. Ich soczewki oczne są bardzo przejrzyste i filtrują mniej światła. Dlatego koniecznie kontrolujmy, ile czasu najmłodsi spędzają przed ekranami. Na nadmiar światła niebieskiego powinny uważać także osoby po 45. roku życia, u których naturalny system obronny oczu słabnie i zapewnia słabszą obronę siatkówki.  

 

Jakie są objawy przedawkowania światła niebieskiego?

Skutkiem długotrwałej, nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło mogą być:

  • zmęczenie oczu,

  • podrażnienie oczu,

  • suchość oczu,

  • słabe i nieostre widzenie,

  • łzawienie,

  • bóle głowy.

Druga grupa objawów jest związana z zaburzeniem rytmu dobowego, jakie może spowodować nadmierna ekspozycja na niebieskie światło. Jest ono charakterystyczne dla światła dziennego i w ten sposób interpretowane przez fotoreceptory w naszych oczach, nawet jeśli emituje je oglądany późno w nocy telewizor. Może to utrudniać zasypianie, pogarszać jakość snu, a nawet powodować bezsenność.

 

Okulary do komputera: jak chronić się przed nadmiarem niebieskiego światła?

Przede wszystkim należy w miarę możliwości skracać czas trwania ekspozycji na niebieskie światło. Chodzi zarówno o ograniczenie czasu spędzonego przed ekranami urządzeń elektronicznych czy w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem typu LED, jak i czasu przebywania na słońcu.

Jeśli pracujemy przed komputerem bądź intensywnie korzystamy z urządzeń cyfrowych, warto zaopatrzyć się w okulary ze specjalną powłoką typu Blue Blocker, która blokuje światło niebieskie i niebieskofioletowe. W tej chwili jest to "złoty standard" w przypadku ochrony oczu przed ekranami komputerów i smartfonów. Powłoka ta blokuje niebieskie światło poprzez wycięcie go z widma światła widzialnego, dzięki czemu oczy nie są wystawione na jego działanie.

Ponadto, w niektórych urządzeniach elektronicznych, zwłaszcza smartfonach, możemy włączyć funkcję filtrowania niebieskiego światła – korzystajmy z niej. Ekran komputera także możemy wyposażyć w filtr antyrefleksyjny blokujący promieniowanie niebieskofioletowe. Należy też unikać sytuacji, w której jedynym emiterem światła w pomieszczeniu jest monitor elektroniczny oraz zmniejszać natężenie światła emitowanego przez ekrany.

 

 Okulary do komputera Bielsko

W Optyk Studio Bielsko oferujemy profesjonalne badania wzroku, a także trafnie dobieramy Klientom Oprawy. Posiadamy bogatą ofertę szkieł, w tym i szkła z niebieskim antyrefleksem dla Klientów spędzających dużo czasu przed komputerem. 

Jesteśmy Optykiem, który obsługuje Klientów nie tylko z Bielska, ale i z Katowic czy innych miast Śląska. Zamierzasz wybrać się do nas? Świetnie! Zatem kieruj się na ulicę Szarotki 10 w Bielsku. 

Do zobaczenia!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl