Odkładanie badania wzroku to częsta praktyka. Najczęściej wyraźne pogorszenie wzroku lub inny problem w obrębie oczu stają są impulsem do wizyty u okulisty lub optometrysty. Niestety jest to błędne przekonanie. Nie wierzymy w moc profilaktyki w przypadku chorób oczu! Między innymi przyczyniło się to do stałego wzrostu kłopotów ze wzrokiem współczesnego społeczeństwa. Dlaczego powinniśmy badać oczy regularnie? Jak często należy wykonywać kontrolne badania wzroku?
Dlaczego warto regularnie badać wzrok ?
Pamiętamy, by wykonywać regularnie badania krwi. Systematycznie odwiedzamy lekarzy specjalistów. Regularnie sprawdzamy stan naszych serc, płuc i innych narządów. Jednak o badaniu wzroku przypominamy sobie dopiero, gdy zauważymy jakieś nieprawidłowości i dyskomfort. To duży błąd!
Pora uświadomić sobie, że profilaktyka i systematyczne badania wzroku to podstawa.
Wczesne wykrycie nieprawidłowości i zmian, pozwala na szybkie rozpoczęcie korekcji wzroku lub leczenia. To pozwala uniknąć nam wielu nieprzyjemnych, a czasami niebezpiecznych dla zdrowia sytuacji. Tylko dzięki regularnym wizytom u optometrysty będziemy mieć pewność, że nasz wzrok jest prawidłowy. Systematyczne badania dają nam również pewność, że mamy zdrowe oczy są i nie rozwija się w nich choroba.
Badanie wzroku u dzieci - jak często badać wzrok dzieciom?
Jak często należy badać wzrok dziecka? To pytania pojawia się w naszym gabinecie kilka razy w ciągu miesiąca. Należy pamiętać, że organizm małego dziecka rozwija się w niesamowitym tempie. Szybko rośnie jego ciało, szybko rozwijają się narządy wewnętrzne. Nie inaczej jest w przypadku narządu wzroku. Dlatego właśnie powinniśmy go systematycznie kontrolować. To da nam pewność, że dziecko dobrze widzi, a w oczach nie rozwija się choroba.
Pierwsze badanie wzroku, powinno się wykonać, gdy dziecko ma 2-3 lata.
Kolejne badania powinny odbywać się podczas bilansów w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat. Chyba, że u dziecka wykryto wadę wzroku. W takim wypadku zaleca się kontrolne wizyty co roku.
Jak często badać wzrok u osób dorosłych?
Wzrok u dzieci badany jest najczęściej regularnie, dzięki wspomnianym bilansom. Systematyczność spada po wkroczeniu w dorosłość. To kolejny błąd.
Osoby dorosłe, u których nie stwierdzono problemów ze wzrokiem, powinny badać oczy co 2 lata. Jest to dolna granica. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kontrolować narząd wzroku częściej.
Te wytyczne nie dotyczą to osób, które mają już stwierdzone wady wzroku. W tym wypadku kontrolne badanie powinno odbywać się częściej. Przyjmuje się, że osoby posiadające okulary powinny odwiedzić optometrystę co roku. Niezależnie od tego czy zauważyliśmy pogorszenie widzenia czy nie.
Natomiast osobom noszącym szkła kontaktowe zaleca się, kontrolne badania wzroku co 6 miesięcy.
Coroczne badanie powinny wykonywać również osoby, które ukończyły 40 lat. W tym czasie mogą pojawić się pierwsze objawy prezbiopii, czyli starczowzroczności.
Badanie wzroku - nie odkładaj go na później
Wiele osób odkłada badanie wzroku na później. Boją się, że zostanie wykryta u nich wada wzroku lub poważniejsza choroba. To błędne i szkodliwe przekonanie. Współcześnie jest wiele metod leczenia. Rozwiązaniem są nie tylko okulary. Choć i one, gdy są odpowiednio dobrane do twarzy pacjenta, potrafią podkreślić jego urodę. Odpowiednie okulary oraz specjalistycznie dobrane soczewki odciążają nasz narząd wzroku. W ten sposób możemy polepszyć swój komfort widzenia i życia. Profilaktyka i częste badania wzroku pozwalają również na szybką reakcję w przypadku chorób. Pamiętajmy oczy są bardzo ważnym narządem. Dbajmy o nie tak, jak o każdą inną część naszego ciała.